ÇSGB BAKAN YARD. HALİL ETYEMEZ MÜSİAD ANKARA ÜYELERİYLE BULUŞTU

04 Şubat 2015


 

 

       Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi’nin sürdürdüğü protokol ve kurumsal ilişkiler çerçevesinde gelenekselleştirdiği programlarından bir yenisi daha gerçekleşti. MÜSİAD Ankara Şubesi’nde yapılan programda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Müsteşar Yardımcısı Selim Bağlı, İş Teftiş Kurulu Başkan Yrd. Hulusi Ay ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer konuk olarak yer aldı. Program, MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan ERDAL ve şube üyelerinin de yoğun bir katılımı ile gerçekleşti.

 

ETYEMEZ: “İNSANI YAŞAT Kİ, DEVLET YAŞASIN”

Konuşmasına MÜSİAD Ankara Şubesi yeni dönem yönetim kurulunun hayırlı olmasını dilekleriyle başlayan Bakan yardımcısı ETYEMEZ “Düzenleme çalışmalarımızda ve yatırımlarda ana felsefe insanı yaşat ki, devlet yaşasın olmaktadır. Tabiki bu esasta çalışırken hem yatırımlar, hem de sosyal politikalar insan ve iş dengesinde devam etmelidir. Sadece duygusal ağırlıkla çalışma yürütmenin yatırım çalışmalarına sekte vuracağının farkındayız.” dedi. Konuşmasının devamında aslolanın önleyici tedbirle olduğunu vurgulayan Etyemez “Teftiş çalışmalarının ana mantığı rehberlik ve düzeltme olmalıdır. Girişimci ve yatırımcıyı tedirgin etme ya da cezalandırma mantığının ağırlığı bu yönde kaymalıdır.” şeklinde çalışma perspektiflerini ortaya koydu.

 

EĞİTİM ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİYORUZ

Bakanlık olarak çok tehlikeli sınıfında yer alan sektörlerde her yıl belli sektörleri seçerek odaklanma yöntemiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Bakan Yardımcısı ” 2015 senesi içerisinde bu noktada İnşaat, Maden, Otel ve Özel Öğretim Kurumları odak çalışmamızda yer almaktadır. Ayrıca iş kazalarının yoğunluğuna göre seçilmiş Ankara’nın da dahil olduğu 15 ilde bu sene içerisinde seminer ve eğitim çalışmalarımız olacak. TOBB ile koordine olarak güvenli iskele kullanımı gibi iş kazalarında genel sıkıntı yaşadığımız noktalar esas alınarak çalışmalar gerçekleştirilecek.” diyerek eğitim ve bilinçlenme boyutunda toplu bir çalışma gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

 

İLHAN ERDAL: “MÜSİAD OLARAK İSG KONUSU ODAK NOKTAMIZ”

MÜSİAD olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda sürekli olarak çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade ederek sözlerine başlayan İlhan Erdal “ MÜSİAD olarak en son gerçekleştirdiğimiz Genel İdare Kurulumuzun ana başlığı iş sağlığı ve güvenliği (isg) idi. Genel merkezimizin tüm şubelerden ve üyelerden aldığı saha raporlarıyla birlikte oluşturduğu geniş bir raporu da bu minvalde bakanlığa sunduk. Sanayici ve işadamları olarak konuya bakış açımız tabi ki öncelikle can güvenliği odaklı olmaktadır. Bu konuda üzerimize düşen her türlü vazifeyi ve ortaya çıkacak aksaklıkları da iletme görevini kendimize misyon ediniyoruz. Şu an yürütülen mevzuat çalışmalarında da bu noktada yer alarak aktif bir rol üstleniyoruz.” diyerek MÜSİAD’ın konuya bakış açısını ortaya koydu.

 

İş dünyası açısından konunun öneminin altını çizen Erdal “Şu an ki durumda iş dünyasının en büyük problemlerinden biri kamu ihalelerinde, isg maliyetler içerisinde yer almamaktadır. Ancak şüphesiz ki, bu konu ciddi maliyetler doğurmaktadır. MÜSİAD olarak daha önce bakanlığa sunduğumuz raporda bu konuyu zaten iletmiştik. Şu anda hazırlanan mevzuat çalışmaları içerisinde de sürekli olarak dile getiriyoruz. Bu konu daha kaliteli isg çalışmaları gerçekleştirilmesi ve iş kazalarının önlenme oranının azaltılması için de önem arz etmektedir.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Program sonunda Şube Başkanı İlhan Erdal katılım ve bilgilendirmelerinden ötürü başta Bakan Yardımcısı Halil Etyemez olmak üzere ÇSGB heyetine teşekkürlerini sundu.

EN