KDV Farkı İşletmecinin Cebine Yansıyor

22 Şubat 2014

MÜSİAD Ankara Şube Başkan Yardımcısı Hasan Fehmi Yılmaz’ın başkanlığında toplanan gıda sektörü temsilcileri sektörel olarak karşılarına çıkan problemleri dile getirdi ve çözüm aradılar. Toplantının ardından oluşturulan raporda öne çıkan başlıklar gıda sektöründeki KDV dengesizliği, yemek çeklerindeki yüksek komisyonlar ve şirket kullanımındaki kredi kartlarının limit yetersizlikleri oldu.
Raporda özellikle restoran ve lokanta gibi işletmelerde KDV girişleri %1 iken, çıkış oranının %8 olmasının işletme sahiplerine yükler getirdiğine değinilerek, aradaki farkın işletmelerin cebinden çıktığı ifade edildi. Öte yandan KDV iadelerinin de sorun teşkil ettiğinin altı çizilen raporda iadelerin ve mahsuplaşmaların hızlandırılmasının gerekliliğine de dikkat çekildi.
Şirketler tarafından çalışanlara verilen yemek çekleri ve kartların komisyon oranlarının yüksekliğine dikkat çeken raporda %7 oranlarında komisyon alınan bu çekler ile farklı mağazalarda yemek dışı alışverişe de imkan verildiği için sektörel anlamda amaca hizmet etmediği vurgulandı.
Şirketler adına alınan kredi karlarının limit sorununa da değinilen raporda bu kartların limitlerinin arttırılmasının ve vadeli işlemler yapabilmesinin finansman açısından olumlu bir adım olacağı söylenirken alternatif çözüm olarak da çek benzeri bir argüman oluşturulması sunuldu.
Gıda denetimleri konusunun üzerinde önemle durulan sonuç raporunda başta bal satışları olmak üzere ekranlardan gıda ürünü satışlarının durdurulması ve üretimden, raflara kadar denetimlerin yapılması konusuna vurgu yapıldı.  

 

EN