MÜSİAD ANKARA REKTÖR ÜNSAL BAN’I KONUK ETTİ

30 Mayıs 2014

 

Ünsal Ban Müsiad

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi tarafından her hafta düzenli olarak gerçekleştirilen kahvaltılı toplantılara, bu hafta Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü ve Yenişafak Ekonomi Yazarı Prof. Dr Ünsal Ban konuk olarak katıldı.

MÜSİAD Ankara Şubesi Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. Ercan Poyraz başkanlığında düzenlenen toplantıya MÜSİAD Ankara Şube Başkan Yardımcısı Hasan Fehmi Yılmaz, gazeteci-yazar Serdar Arseven, şube yönetim kurulu üyeleri ve MÜSİADlı iş adamları katıldı.

Türkiye’de son bir yılda yaşanan siyasal ve sosyal hareketlilik ile yaşananların ekonomiye olan etkilerini anlatan Prof. Dr Ünsal Ban faiz lobisi olarak adlandırılan oluşumların istikrarsızlığı tetiklemek adına bir gayret içinde olduğunu belirterek, yaşanan gelişmeler neticesinde artan faiz oranlarının olumsuz etkilerini anlattı.

 

 


 

Ünsal Ban: “Son 10 yılda faiz lobisinden kurtarılan miktar 1 Trilyon TL”

 

Türkiye’nin faiz ile tanışıklığının Osmanlı Devleti’nin son yıllarına rastladığından bahseden Ban, “Tarihi süreci içerisinde ülkemiz her fırsatta borçlandırılmış ve zor durumda kalmıştır. Ancak günümüze geldiğimiz zaman 60’lı yıllardan bu yana faiz oranlarının en düşük seviyelerini geldiğini görüyoruz. AK Parti döneminde yani ülkemizin son 10 yılında faiz lobisine gidecek olan 1 Trilyon TL, ülke ekonomisine kazandırılmış ve bu para havaalanı, hızlı tren ve köprü gibi hizmetlere aktarılmıştır.  Bu gelişmelerin hemen ardından ise ülke ekonomisine adeta müdahale edildi ve faiz oranlarının yükseltilmesi için baskı kuruldu. Gezi ve 17 Aralık süreçleri ile yaratılan ortam kurların yükselmesine sebep oldu ve bu yükselişi durdurmak adına da faiz arttırım kararı açıklandı” diye konuştu.

 

Müsiad Ankara

 

Kur ve Faiz Arasında Her Zaman Doğru Orantı Yoktur

 

Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararının ardından kurlarda yaşanan hareketliliği grafikler üzerinden anlatan Ban, kararın ardından, kurlarda yaşanan düşüşün devamlılığının sağlanamadığının altını çizerek, “Faiz artırım kararı açıklandı ancak, hemen ardından düşmesine karşın daha sonra dalgalanmalar yaşandı. İktisatta kur ve faiz arasında bir orantı olduğu bilinir. Fakat bu teori her zaman doğru işlememektedir. Ülkelerin siyasi ve sosyal yapıları da bu dengelerde belirleyici rol oynamaktadır. Yaşanan yerel seçimlerin ardından da istikrarın kurları belirlediği görülmüştür ” dedi.

Faiz artırım kararının dönemsel bir tedbir olarak algılanabileceğinin altını çizen Ban, politika ve borç verme faizinin nasıl riskler görüldüğü için hala düşürülmediğini de anlayamadığını ifade etti.

Yapmış olduğu sunumun ardından MÜSİAD Ankara Şube Başkan Yardımcısı Av. Ercan Poyrazın elinden hediyesini alan Ban, “Böylesi güzel bir toplantı organize eden ve katılım gösteren MÜSİAD ailesine çok teşekkür ediyorum” dedi.  Hediye takdiminin ardından söz alan Poyraz ise her hafta düzenlenen kahvaltılı toplantılara ekonomi, bürokrasi ve akademik çevrelerden farklı isimleri davet etmeye devam edeceklerini söyledi.

     

Ünsal Ban

EN