MÜSİAD ANKARA’NIN KONUĞU ONUR ERİM OLDU

26 Şubat 2019

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara’nın üyelere yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantısının bu haftaki konuğu Ulusal ve Uluslararası Siyaset Uzmanı Onur Erim oldu.

Ulusal ve Uluslararası Siyaset Uzmanı Onur Erim, MÜSİAD Ankara’nın konuğu olarak Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üyeler ile bir araya geldi. Üyelerin yoğun katılım gösterdiği toplantıda Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı ekonomik ve siyasal durumlarına dair ülkemizi ve iş dünyasını ilgilendiren konularda önemli bilgiler verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Basri Acar 2018 yılında ekonomide bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalındığını dile getirerek, “2018 yılı dış mihverlerin ülkemizi yıpratma çabalarıyla geçti. Devletimizin almış olduğu tedbirlerle bu sıkıntıların altından kalkacağımıza inanıyorum. Biz İş dünyası insanları olarak dünyanın her yerinde yatırım yapma imkânlarına sahibiz. Ülkemize yapılan her türlü yatırım geleceğimize yapılan yatırım anlamına geliyor. Yerel Seçimler arifesindeyiz. Daha yaşanılabilir daha kaliteli, insan odaklı şehircilik anlayışının benimsendiği projeleri son derece önemsiyor ve destekliyoruz. İnşallah 2019 yılında ülkemiz için çok güzel gelişmeler yaşanacak, biz buna inanıyoruz.” dedi.

MÜSİAD Ankara’ya konuk olarak katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Ulusal ve Uluslararası Siyaset Uzamanı Onur Erim, Türkiye’nin son güncel ekonomik ve siyasal durumu hakkında bilgiler verdi.

Türkiye gündeminin hızla değiştiğini dile getiren Erim, “Geçtiğimiz 2 yılda Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesiyle birlikte dünyada ve ülkemizde bazı konular hızlı bir şekilde değişmeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin etkinliği ve son 2 yılda izlediği politikalar tüm dünyadaki dengeleri etkiledi. Türkiye de bu dengelerden siyasi ve ekonomik olarak fazlaca etkilendi. Özellikle Türkiye’de yeni bir yönetim sistemine geçilmesiyle her alanda olduğu gibi yeni gelişmeler ve ticareti etkileyen siyasi ortamlar oluştu. Son iki yılda büyüme konusunda iyi bir tavır sergileyen Türkiye ekonomisinin şuan geldiği konumdan ciddi seferberlik ile başa çıkacağına inanıyorum. Ticarette yaşanılan gelişmelere bakacak olursak, İhracata önem verip ithalatı en aza indirmeye çalışmak ülkemizin ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır. Öte yandan tarımsal konuda yaşanan gelişmeler ülke gündemini sıklıkla rahatsız etmekte. Mühim olan sıkışık alanlarda güçlü olmak ve güçlü durmaktır. Global dünyada verimli üretimin gelişmesiyle ürünlerin fiyatını belirlemek ve organizasyonunu yapmak, ülkemiz adına üretim faaliyetlerinin daha güçlü devam etmesinde önemli rol oynayacaktır.” dedi.

Toplantı, üyelerin görüşlerini ifade edip sorularının cevaplanmasıyla devam etti. Hediye takdimleri ve günün anısına istinaden fotoğraf çekimiyle birlikte son buldu.

 

EN