MÜSİAD'dan Yeni Bakanlara Nezaket Ziyareti

21 Şubat 2014

 

 

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, Başkan Yardımcıları İrfan Güvendi, Ercan Poyraz ve yönetim kurulu üyelerinin, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak eşliğinde gerçekleştirdikleri temaslarda, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,Ulaştıma, Denizlik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’e ziyaretlerde bulunuldu.

 

AB SÜRECİNDE STK’LAR ÖNEMLİAB SÜRECİNDE STK’LAR ÖNEMLİ

 

AB Bakanlığı’nda gerçekleşen kabulde Bakan Çavuşoğlu, nezaket ziyaretinde bulunan heyete teşekkür etti. AB Bakanlığı olarak AB sürecinde sivil toplum örgütleriyle yakın bir işbirliği içinde çalıştıklarını ve bunu devam ettirmek istediklerini kaydeden Çavuşoğlu, “AB sürecimize her zaman destek veren MÜSİAD Türkiye ve Avrupa kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum. En son ulusal ajansımız Avrupa’da Brüksel’de MÜSİAD Avrupa ile bir toplantı yaptı. Bizim yeni bir girişimimiz var. Özellikle AB projelerinde Avrupa’daki soydaşlarımızın ve vatandaşlarımızın da, oradaki sivil toplum örgütlerinin de faydalanmasını, hatta Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında böylesine işbirliği ve köprü oluşturmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

KATMA DEĞERİ YÜKSEK İHRACAT GEREKİYOR

 

KATMA DEĞERİ YÜKSEK İHRACAT GEREKİYOR


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda gerçekleştirilen temaslarda, Bakan Fikri Işık, daha nitelikli ve katma değeri yüksek ürün ihracatına yönelmenin gayreti içerisinde olduklarının altını çizdi. Cari açığın azaltılması için ithalatı yapılan ürünlerin yerli üretimi noktasında daha fazla ne yapılacağı üzerinde yoğunlaştıklarını bildiren Işık, “Güçlü bilgi sistemimiz sayesinde 2006’dan bugüne kadar firma bazında, sanal kodlarla oluşturulmuş her türlü veriye sahibiz. Önümüzdeki süreçte politikalarımızı belirlerken bu verilerden faydalanacağız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

MÜSİAD ANADOLU İNSANININ SESİDİRMÜSİAD ANADOLU İNSANININ SESİDİR


MÜSİAD heyetini kabul eden Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de gerçekleştirilen ziyarette, “MÜSİAD bazı sivil toplum kuruluşlarımız gibi ‘Bu ülkeye yatırım gelmez’ şeklinde açıklamalar yaparak ülkemize ve milletimize kötülük yapan sivil toplum kuruluşlarından olmamıştır” dedi. İşler, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve beraberindeki heyeti kabulünde, derneğin 1990’da kurulmasından bugüne kadar ekonomi, sanayi ve siyaset alanlarında önemli misyon üstlendiğini söyledi. MÜSİAD’ın Türkiye ve ülke sınırlarını aşan başarılarını gururla izlediklerini ifade eden İşler, “Dernek, Anadolu insanının sesi bir kuruluş olarak yola çıkarken bugün çalışmalarıyla dünya çapında bir kuruluş haline geldi. MÜSİAD geçmişte önüne hangi engeller çıkarılırsa çıkarılsın Anadolu insanının neleri başarabileceğini ortaya koymuş bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak bugünlere geldi” diye konuştu. Derneğin ekonomik dayanışma örgütü olarak yola çıkmasına karşın kendini sadece ekonomiyle sınırlandırmadığını belirten İşler, her zaman demokrasi, millet iradesi, özgürlük, hukuk devleti gibi kavramların yanında yer aldığını, antidemokratik girişimlerin karşısında durduğunu dile getirdi. MÜSİAD’ın baskılara, üyelerine yapılan haksızlıklara rağmen “milli irade, demokrasi, hukuk devleti, hak ve hürriyetler” dediğini anlatan İşler, “Bunu 28 Şubat sürecinde de gördük. 27 Nisan e-bildirisinden sonra da gördük. Şimdi de aynı şekilde asil duruşunu görüyoruz” dedi ve Derneğin her zaman demokrasiden, haktan, hukuktan yana tavrını ortaya koyduğunu ifade etti. Temasların ve görüş alışverişlerinin ardından iyi niyet dileklerini ileten MÜSİAD heyeti hediyelerini takdim ettiler.

EN