Sadettin Saran Müsiadlı Gençlerle Biraraya Geldi

17 Nisan 2014

 

 

Sadettin Saran Müsiadlı Gençlerle Biraraya Geldi

Düzenlediği panel ve konferanslarda siyaset ve iş dünyasından farklı isimleri konuk eden Genç MÜSİAD Ankara Şubesi, gerçekleştirmiş olduğu tecrübe paylaşım konferansında Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran’ı ağırladı.

İş hayatı, klüp ve sporla ilgili konulara değinen Saran farklı alanlarda edindiği tecrübelerini Genç MÜSİAD Ankara üyesi girişimcilerle paylaştı.

   

 

Başarımın Sırrı Pes Etmemiş Olmamdır

 

Düzenlenen programda üniversite yıllarından bahseden Saran Amerika’da üniversite öğrencisi olduğu dönemde yaşadıklarını katılımcılar ile paylaştı; “Ben Amerika’da okurken aklınıza gelebilecek her türlü işi yaptım. Hem aileye yük olmamak için hem de kendim bir şeyler yapmak için çok çalıştım. Babam devlet memuruydu. Üniversiteye spor bursuyla gittim. Zor şartlar altında okudum. Kolay kolay pes etmedim. Bugün varsa bir başarım, sebepleri bunlardır” şeklinde konuştu.

 

Amerika’da 7 ay mühendis olarak çalıştığını söyleyen Saran, “Hayatımın en zor kararlarından biri olan Türkiye’ye dönme kararımı verdim, geldim. Muhtelif işlerde çalıştım ve sonunda kendi işimi kurmaya karar verdim. Amerika’da kalmayı çok düşündüm” dedi.

 

Türkiye’ye gelme kararının kendisi için çok önemli bir adım olduğunu anlatan Saran, “Bugün Saran Holding 8 sektörden oluşan 30 şirket, 3 bin çalışana sahip Enerji, Reklam, Medya, Yayıncılık, Havacılık, Savunma, Çağrı Merkezi, Turizm gibi değişik sektörlerde faaliyet gösteriyor. Türkiye’ye geldiğim için pişman değilim” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Sadettin Saran Müsiadlı Gençlerle Biraraya Geldi

 
Disiplin ve Azim Başarı Getirdi
 

Amerika’da yaşadığı dönemde yoğun bir tempoya sahip olduğunu aktaran Saran iş ararken yaşadığı anılarını da gençlerle paylaştı;

“Arkansas’ta başvurduğum bir işe giremeyeceğimi anlayınca ‘Ben her sabah 05:15-07:30 arasında antrenman yapıyorum. Eksi 7 derecede bile aksatmıyorum. 08:00’de derse gidiyorum. 15:00’de antrenmana geliyorum, iki saat daha çalışıyorum. Sonra da ailemden para almadığım için havuzda matematik hocalığı ve can kurtaranlık yapıyorum. Saat 24:00’de uyuyorum ve yine sabah erkenden kalkıp sporumu yapıyorum. Bütün üniversite hayatım boyunca bunları yaptım ve kimseye de 5 kuruş yük olmadım. Bunları yaparken de kolay bir bölüm okumadım, mühendislik eğitimi aldım. Diplomamı aldıktan sonra da üstüne mastır yaptım. Ben de bu azim varken sizin yerinizde olsam beni işe alırım’ diyerek işe kabul edildim”

 

Sporun hayatındaki yerinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Saran, iş hayatındaki başarısını spora borçlu olduğunu, sporun fedakarlık yapmayı, disiplinli olmayı ve takım ruhunu öğrettiğini söyledi. Şirketinde de takım ruhuna önem verdiğine değinen Saran, “Okulda okurken her şey ders olmamalı. Okul hayatında derslerinde çok başarılı olup da başka hiçbir şey yapmamışsa biz onu işe almıyoruz. Çalışanlarımızdan sigarayı bırakana da iki maaş prim veriyoruz” dedi.

 

 

Dünyada kulüpten iki defa ihraç edilen tek başkan adayı

 

Fenerbahçe yönetiminde önemli görevler üstlenen Saran, klüple ilgili fikirlerini de şu sözlerle dile getirdi; “Ben 5 yaşımdan beri Fenerbahçeliyim. 1969 yılında Ankara Necatibey Caddesi’nde Fenerbahçeli oldum. Dünyada benim dışımda, kulüpten iki defa ihraç edilen bir başkan adayı yok. Ama hala Fenerbahçeliyim. Fenerbahçe’ye Sayın Aziz Yıldırım’dan daha iyi bir başkan olacağımı düşünmüyorum”

 

 

Yenilikçi Olmayı Amaç Edindik

Sadettin Saran Müsiadlı Gençlerle Biraraya Geldi

 

Sahip olduğu şirketlerin işleyişinden bahseden Saran, “Bizim şirketimizde vizyonumuz, misyonumuz diyoruz ya DNA’mıza işlemiş bir şey var. Biz hep yenilikçi olmak istiyoruz. Türkiye’ye birçok ilki biz getirdik ve hala yeni şeyler arayışı içerisindeyiz. Mesela medya işinde Türk sporunun dünyaya pazarlanması işini kimse yapmıyordu. Türk futbolunu dünyaya biz tanıtıyoruz. Türk futbolunun dünyada tanınmasını sağlıyoruz. Mesela Galatasaray’ın Avrupa Şampiyonu olduğu sene Vietnam’da bizim sayemizde izlendi. Türkiye’ye yeni sektörler kazandırdık” dedi.

 

 

“İlerde siyasete girmeyi düşünüyorum”

 

Panelin ardından yapılan soru-cevap kısmında siyasete girme düşünceniz var mı sorusunu cevaplayan Saran, henüz gündeminde olmamasına karşın 

ileride siyasete girmeyi düşündüğünü dile getirdi.

Tecrübe paylaşımı ve soru-cevap kısmının ardından Saran’a hediye takdiminde bulunan Genç MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Harun Çiftçi, Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran’a ve programa katılım gösteren tüm üyelere teşekkürlerini ileterek programların devam edeceğini beyan etti.

 

 

 

 

EN