TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİ ANKARA’DA ELE ALINDI

29 Ocak 2019

 

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan ve Uluslararası ilişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Ankara’da AB Büyükelçileri ile bir araya geldi.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan ve Uluslararası ilişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin, Ankara’da AB Büyükelçileri ile bir araya geldi. Etkinlikte, Dışişleri Bakan Yardımcı Faruk Kaymakçı, Ulusal Ajans Başkanı İlker Astarcı ve MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Basri Acar da yer aldı.

Toplantıda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin (AB) en önemli ticaret ortaklarından olduğunu belirterek, "AB ile Türkiye arasındaki ticaretin 2018 yılında çok yüksek rakamlara ulaştığını görüyoruz fakat Gümrük Birliği anlaşması Türkiye açısından ihtiyaçları karşılayamıyor ve güncellenmesi gerekiyor." dedi.
Bostan, Ulusal Ajans Binası'nda düzenlenen "MÜSİAD AB Büyükelçilerini Dinliyor" konulu kahvaltılı programda yaptığı konuşmada, AB yolculuğunun başladığı 1963'ten bu yana sürecin zaman zaman ağır darbeler aldığını, buna rağmen Türkiye'nin Avrupa rotasını değiştirmediğini söyledi. 

Gümrük Birliği Anlaşması Yeniden Güncellenmeli
Türkiye'nin, AB'nin en önemli ticaret ortaklarının biri olduğuna işaret eden Bostan, "Bizler iş insanıyız, siyasi çekişmelere dahil olamayız fakat ticareti de tamamen siyasetten bağımsız düşünemeyiz. Siyasi hamlelerin, iş dünyasını ve ülkeler arasındaki ekonomik ilişkileri olumsuz etkilemesinin, ilişkilerin sürdürülebilirliği açısından büyük bir tehlike olduğunu söylemek zorundayız." diye konuştu.
Bostan, Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, AB'nin en önemli ticaret ortaklarından biridir. İhracatımızda neredeyse yüzde 50'lik paya sahip olan Avrupa, ithalatımızda da yüzde 40'a yakın bir orana sahip. AB ile Türkiye arasındaki ticaretin, 2018 yılında çok yüksek rakamlara ulaştığını görüyoruz fakat mevcut Gümrük Birliği anlaşması Türkiye açısından ihtiyaçları karşılayamıyor ve güncellenmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Türk Şirketlerinin Uluslararası Arenadaki Birçok Şirketle Rekabet Gücü Bulunuyor
MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ise Gümrük Birliği Anlaşması’ndaki sınırlamaların ortadan kaldırılmasıyla uluslararası arenada birçok sektörde rekabet gücü bulunan Türk şirketlerinin daha aktif bir şekilde çalışabileceğini söyledi.
MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Basri Acar da Türkiye'nin AB üyeliğinin her iki tarafın lehine olacağını belirterek bu yöndeki çalışmaların hızla olumlu yönde sonuçlandırılmasını temenni etti.

 

EN