MÜSİAD Ankara 3.Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi Ankara'da Gerçekleştirildi

07 Ekim 2021

MÜSİAD Ankara Tarafından Düzenlenen Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne bin 500 ziyaretçi katıldı

 

3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde 110 savunma sanayi firması gövde gösterisi yaptı. Yaklaşık bin 500 ziyaretçiyi ağırlayan MRBS’de sınır güvenliği her yönüyle tartışıldı.


İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) destekleriyle Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi tarafından hayata geçirilen 3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi (MRBS), 5-6 Ekim 2021 tarihlerinde Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, büyükelçilikler, savunma sanayinin önde gelen temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.


3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ne 110 savunma sanayi firması ve yaklaşık bin 500 ziyaretçi katıldı. Önemli ticari görüşmelerin ve anlaşmaların gerçekleştiği MRBS’de, savunma sanayinin önemli oyuncuları da Türkiye ile dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünlerini tanıttı.

 

MRBS’de ilk kez görücüye çıktılar

 

MRBS’nin fuar alanında birçok yeni proje de ilk kez görücüye çıktı. Meteksan, keşif gözetleme yapan, uç karakol görevi gören, otonom insansız kara aracını MRBS’de ilk kez sergiledi. Turaç firmasının anti-drone fişekleri, Robit Teknoloji’nin ise kendine özgü operasyon ve veri merkezi ile gözetleme sistemine sahip sınırın mobil bekçisi Droad’ı ilk kez tanıtılan projeler arasında yer aldı.

Zirvede sektörün gündemindeki konular tartışıldı

 

İki gün süren MRBS’de 3 özel sunu konusu ve 7 oturum da gerçekleşti. MRBS’de, Mekânsal İstihbarat Ediniminde Radar Kullanımı: Fırsatlar ve Gelişme Alanları, 3. Dünya Savaşında Sınır Güvenliğinin Önemi, İnsansız Hava Araçları ve Sınır Güvenliği konulu özel sunular gerçekleşti.
MRBS’nin yoğun ilgi gören oturum konuları ise şunlar oldu: Anti-Drone Radar Sistemleri, Terör ve Hudut Güvenliği, Dijital Denizcilik ve Haberleşme, T.C. İçişleri Bakanlığı Özel Oturumu: Teknolojik Entegre Sınır Yönetimi ve Gözetleme Sistemleri, TÜBİTAK BİLGEM Özel Oturumu: Sınır Güvenliği Özel Teknolojileri, Sahil Güvenlik Komutanlığı Özel Oturumu: Sahil Net Projesi, ROKETSAN Özel Oturumu: Sınır Güvenliğinde Asimetrik Tehditlere Karşı Yenilikçi Teknolojiler.


Bakan Soylu ve Varank MRBS’ye katıldı


MRBS’nin açılışını, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yetkin, MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz yaptı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, fuar alanını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu MRBS’nin ilk gününde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise ikinci gününde fuar alanını ziyaret ederek, geliştirilen yeni ürünlerle ilgili bilgi aldı ve önemli açıklamalarda bulundu.

EN