ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜ MÜSİAD’LI İŞADAMLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

07 Mayıs 2015

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi sektörel bilgilendirme toplantıları kapsamında düzenlediği kahvaltı programda Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Banu Aslan Can, MÜSİAD’lı işadamları ile bir araya geldi. İl Müdürlüğü olarak amaçlarının üreticilerin ve esnafın çevre bilinci ile hizmet üretmeye devam etmesi olduğunu belirten Can, faaliyetleri hakkında işadamlarına bilgi verdi.

 

 

“STRATEJİK BÖLGELERE VERİLEN DESTEKLERDE ŞARTLAR İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

 

Tarımsal ve hayvansal üretime dair verilen proje desteklerinde tüm çevresel faktörlerin değerlendirilmesinin gerektiğini belirten İl Müdürü Aslan, “Çubuk, tarımsal ve hayvansal desteklerin fazlaca verildiği bölgelerden biri. Ancak bu bölgenin unutulmaması gereken bir özelliği içerisinde bulunan uluslar arası havaalanı. Rüzgar sebebiyle havaalanına kadar yayılan koku ile mücadele etmeye devam edeceğiz. Ancak havaalanı sebebiyle, o bölgede proje desteği ile kurulan hayvansal üretim tesislerinde proje destekleri verilirken şartlar çok iyi değerlendirilmeli.” dedi.

 

“ÇEVRE DANIŞMANLARI DAHA ETKİN ÇALIŞMALI”

 

İl Müdürlüğü olarak, rehberlik eden bir çalışma süreci izleme gayreti içerisinde olduklarını belirten Can, “Türkiye’nin üretime ihtiyacı var. Bizlerde bu durumu göz ardı etmeden cezalandırıcı olmaktan çok rehberlik etme taraftarıyız. Ancak işletmeler için zorunlu olan çevre danışmanlarının da etkin bir çalışma sergilemesi gerekiyor. Çevre danışmanlarının yanlış yönlendirmeleri durumunda milyonlarca liralık cezalar ortaya çıkabiliyor” diyerek etkin çalışmanın önemine vurgu yaptı.

 

 

“MESLEKİ MESULİYET SİGORTASI ÜRETİCİ İÇİN BİR KOLAYLIK”

 

İşletmelerin yanlış yönlendirilmelerinden kaynaklı hatalarda ortaya çıkan milyonlarca liralık cezaların tek sorumlusu olarak görülen işletmelerin, bu durumdan büyük zararlara katlandığının belirtilmesi üzerine MÜSİAD Ankara üyeleri “mesleki mesuliyet sigortası”nın işletmeleri tek sorumlu olmaktan kurtardığını ifade ettiler ve daha çok bilgilendirmenin gerekliliği vurgulandı. 

EN