CNR Uluslararası Emlak Ankara Fuarı

08 Eylül 2017

Ankara’nın ilk ve tek emlak fuarı olan CNR Emlak Ankara Fuarı açılış programı 7 Eylül 2017 tarihinde ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Fuara, yerli-yabancı kurumsal yatırımcıların yanında, firmaların sunduğu özel fırsatlardan yararlanmak isteyen konut alıcıları yoğun ilgi gösterdi.

Emlak sektörünün önde gelen firmalarının dev projelerinin yer aldığı, ulusal ve uluslararası yatırımcıların ilgi odağı haline gelen, MÜSİAD Ankara Üyelerinin de stantlarının yer aldığı fuarın açılışı, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem’in ev sahipliğinde Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, MÜSİAD Başkanı İlhan Erdal, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Üyeleri ve MÜSİAD Üyeleri ile CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel ve sektör temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.

“Ankara’da Uluslararası Büyük Bir Emlak Fuarı Düzenleyeceğiz”

Programda konuşan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, Ankara'nın inşaat sektöründe bir cazibe merkezi olduğunu ve sektörün en hızlı büyüdüğü illerin başında geldiğini belirterek, ''Son yıllarda kurumsallaşan Ankara firmalarının prestiji yüksek ve marka projelerle modern bir başkent inşa etme yolunda önemli bir mesafe kat ettikleri görülmektedir.

Ankara, yaklaşık 5 milyon nüfusu, ekonomisi, sanayisi ve sağlık turizmi ile nüfusu hızla artan kentlerden biri olmakla birlikte gayrimenkul gelişiminde hızlı bir yapılaşma sürecinden geçmiştir. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2017 yılında Temmuz ayı itibarıyla 770 bin 232 konut satışı gerçekleşmiş, Ankara’da ise konut satışı 84 bin 788 olmuştur. Bu rakam, ülke geneli toplam konut satışının yüzde 11’ini oluşturmaktadır.

Arzumuz MIPIM Fuarı gibi uluslararası büyük bir emlak fuarının Ankara’da düzenlenmesidir. CNR Emlak Ankara Fuarı bunun bir başlangıcı oldu. Allah’ın izniyle burada büyük bir organizasyon yapacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan: “Ankara Bu Fuarı Hak Ediyor”

Programa katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan yaptığı konuşmasında, “Ankara’da bir ilk yaşanıyor. CNR, İstanbul’da gerçekleştirdiği uluslararası fuarı Ankara’ya taşıdı. Bu güzel organizasyon için CNR Fuarcılığı tebrik ediyorum. Ankara bu fuarı hak ediyor. Bu fuarın daha da büyüyüp gelişmesi için Ankara’da büyük bir fuar alanına ihtiyaç var. İnşallah bu sorunu halletmenin gayreti içinde olacağız” diye konuştu.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarına da değinen Ceylan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatı ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarihe geçecek çalışmalara imza atıyor. Vatandaşımızın tapu işlemlerini en kolay şekilde yapacağı E-Tapu işlemlerine geçiyoruz. Biz bu sistemi 5 dakikada tapu diye tanımlıyoruz” dedi.

Kentsel dönüşümün önünde duran en büyük engellerden birinin de finansal sorunlar olduğuna dikkat çeken Ceylan, “İhtiyaç duyulan finansal sorunu gidermek için Bakanlık olarak fon oluşturma gayreti içindeyiz. Vatandaşımıza faizsiz kredi sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“İnşaat Sektörü Ekonomiden Aldığı Payı Yüzde 8’lere Çıkardı”

Ceylan, inşaat sektörünün Ak Parti Hükümeti döneminde hızlı bir büyüme kaydettiğini, 2016’da ekonominin yüzde 2,9 büyürken, inşaat sektörünün yüzde 7,2 büyüdüğünü hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “2002 yılında inşaatın genel ekonomi büyümesindeki payı yüzde 4-5 iken bugün Hükümetimizin alt ve üst yapı çalışmalarına verdiği önem sonrasında inşaat sektörü genel ekonomiden aldığı payı yüzde 8’lere çıkardı. Bu yılın ilk çeyreğinde de inşaat sektörü yüzde 3.7’lik büyüme kaydetti. İkinci çeyrek rakamları açıklanacak, inanıyorum ki hem genel ekonomi büyümesinde hem de inşaatta yüksek rakamlara ulaşacağız.”

‘’CNR Emlak Ankara Fuarı Gibi Bir Organizasyonun Düzenlenmesinin Sevindirici’’

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan da inşaat ve emlak sektörünün ekonomideki önemine değinerek Ankara’da geçte olsa CNR Emlak Ankara Fuarı gibi bir organizasyonun düzenlenmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

“Türk İnşaat Sektörünün Doğduğu Şehir Ankara”

Fuarın Ankara emlak ve gayrimenkul sektörüne değer katacağını belirten CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, CNR Holding olarak neden Ankara’da emlak fuarı düzenlediklerini şu sözleri ifade etti: “Neden CNR Emlak Ankara? Ankara, yabancı yatırımcıların şehre olan ilgilerinin artması, kentsel dönüşüm projeleri ve buna bağlı çalışmaları ile gayrimenkul gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Hızlı bir yapılaşma evresinden geçen Ankara’da yeni ve değerli yatırım bölgeleri de artış göstermektedir. Diğer yandan, hepimiz biliyoruz ki Ankara’nın oturmuş, büyük müteahhit firmaları var ve bu firmalar şu an ülkenin en önemli projelerinin yüzde 60-70’ini inşa ediyor. Denilebilir ki Türk inşaat sektörünün doğduğu şehir de Ankara’dır. Ankara emlak ve gayrimenkul sektörünün tek eksiği prestijli bir fuardı. Biz de CNR olarak bu eksiği CNR Emlak Ankara ile kapatmak istedik”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayesinde bu yıl ilk kez gayrimenkul sektörünün göz bebeği Ankara’da düzenlenen Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan gayrimenkul için stratejik bir öneme sahip olan fuar, Gayrimenkul Yatırımları Projeleri ve Finansmanı Fuarı (CNR Emlak Ankara) 7-10 Eylül tarihlerinde ATO Congresium’da gerçekleştiriliyor. CNR Holding kuruluşu İstanbul Fuarcılık A.Ş. tarafından organize edilen fuar, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından da destekleniyor.

CNR Emlak Ankara Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek seminerlerde emlak sektörü tüm yönleri ile ele alınacak. Fuarın üçüncü günü olan 9 Eylül tarihinde ana fuayede saat: 13:00’de ‘’Yeni Projelerden EV Alma Algoritmaları’’ konulu seminer düzenlenecek.

EN