MİLLÎ BİLİŞİM HAMLESİNDE KAMUNUN ROLÜ

20 Mart 2019

 

MÜSİAD Ankara ev sahipliğinde, MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu Milli Bilişim Hamlesinde Kamunun Rolü temalı Türkiye İstişare Toplantısı,

19 – 20 Martta sektör temsilcilerinin katılımla gerçekleştirildi.

MÜSİAD Bilişim TÜİT 1. gününde, MÜSİAD Türkiye Geneli Bilişim Sektörü Üyeleri İstişare Toplantısı Grand Ankara Otelde gerçekleşti. Toplantıda, MÜSİAD Bilim Sektörü Üyeleri bir araya gelerek bilişim sektörüne dair istişarelerde bulundular. Sektörel sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu, Bilişim sektörünün sorunları ve geleceğine dair raporlar hazırlandı.

MÜSİAD Bilişim TÜİT toplantısı, ikinci gününde Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu’nda (BTK) gerçekleştirildi. Toplantıda, Codevist Kurucu Ortağı Fatih Coşkun, "Startup Ekosistemi ve Ekonomik Değerleri" başlıklı sunumunu, BB Bilgi İşlem Daire Başkanı  Selim Karabulut Belediyecilikte Milli Dijital Dönüşüm başlıklı konuşmasını, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Sayın Dr. Mehmet Yurdal Şahin, "Dijital Dönüşüm ile Küçülürken Büyümek" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Ayrıca General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, Milli Teknolojide General Mobile'nin Başarı hikayesini, ve tecrübelerini paylaştı.

MÜSİAD Bilişim Sektör Kurulu tarafından MÜSİAD Ankara Şubesi ev sahipliğinde 20 Mart Çarşamba günü “Millî Bilişim Hamlesinde Kamunun Rolü” ana temalı Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi.

İki oturumda gerçekleşen MÜSİAD Bilişim TÜİT, öğleden sonraki programında Sabah Gazetesi ekonomi yazarı Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, STM Genel Müdürü Murat İkinci ve Medyasoft Genel Müdürü Mehmet İhsan Taşer’in katılımlarıyla Milli Bilişim Hamlesinde Kamunun Rolü temalı panel gerçekleştirildi.

MÜSİAD Bilişim TÜİT toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Basri Acar, konuşmasında son günlerde hem dünyada hem ülkemizde yaşanan elim hadiselere değindi. Bu hadiseleri gerçekleştirenlerin bilgi teknolojilerinin her türlü imkânlarını da yoğun bir şekilde kullanarak propaganda güçlerini artırdığını söyleyerek, “Yeni Zelanda da gerçekleşen menfur hadisede terörist yapmış olduğu katliamı 18 dakika boyunca canlı yayınlayarak saldırıyı farklı bir boyuta taşımıştır, Şuan dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişi istediği anda izleyebilmektedir. Bu da bize bilgi teknolojilerinin kullanımının ve denetlenmesinin ne denli önemli olduğunu göstermektedir” dedi. 

Milli Bilişim Hamlesinde kamunun rolüne de değinen Acar,  Milli Bilişim’in gelişmesinde Kamu ’ya büyük bir sorumluluk düştüğüne ifade ederek, “Özellikle kamuda kullanılan yabancı menşeli ürünlerin yerlileştirilmesi ve hatta Millîleştirilmesi hususunda verilebilecek destekler, hem ülkemizin ekonomik alanda gelişmesine hem de Teknoloji alanında lider ülkelerle rekabet edebilecek düzeye gelmesine katkı sağlayacaktır. Ülkemizde gerçekleştirilen bilişim projelerinde genellikle yabancı menşeli ürünler kullanılmakta ve bu projelere harcanan kamu kaynaklarının önemli bir kısmı yurtdışına çıkmaktadır. Oysaki bu dışarıya çıkan miktarın yarısı bile yerli bilişim sektörü tarafından sağlansa, çok ciddi miktarda döviz yurt içinde kalacak ve buna ek olarak bu kaynak ülkemiz bilişim sektörünün gelişmesi için kullanılmış olacaktır. Büyük hedefleri olan ülkemizin geleceğinin inşasında Kamu kurum ve kuruluşlarımızın Milli Bilişim Hamlesi önemli rol üstlenmektedir. Ayrıca Milli Bilişim Hamlesi’ne göre tasarlanmış bir eğitim modeli de hayata geçirilmelidir.  Teknolojik dönüşümün sağladığı hız, devletin işlerinin devamlılığı ve sağlığı açısından ehemmiyetli bir yer tutmaktadır. ” şeklinde konuştu.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Özyurt, milli ve yerli üretim konusuna dikkat çekti. Özyurt, “ Dünya bugün, bundan 20 yıl önce tasavvur dahi edemeyeceğimiz bir hızla ve yine hayallerimizin ötesinde bir yöne doğru ilerliyor, dönüşüyor. Ve bu, elbette teknoloji ve bilim desteğiyle gerçekleşiyor. Bu süreçten güçlü çıkacak olanlar, bir kenarda durarak izleyenler değil, cesaretle dönüşüme katkı sunanlar olacaktır. Çünkü ancak dönüşümde payı olan ülkeler gelecekte söz sahibi olma idealini gerçekleştirebilir. Türkiye’mizin, bu ideale kavuşabilecek gücü ve potansiyeli var. MÜSİAD olarak her fırsatta dile getirdiğimiz konulardan biri, milli ve yerli üretimin önemi oluyor. Türkiye’nin artık hiç vakit kaybetmeden, stratejik sektörler başta olmak üzere birçok alanda yerli ve milli üretimi başlatması ve var olan kapasitelerini artırması lazım.” dedi.

Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde gerçekleşen panelde değerlendirmelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise, ülkemizde 60-70 bin dolaylarında yazılımcı olduğunu ve bu sayının 240 bin seviyelerine çıkartılması gerektiğini vurguladı.

Medyasoft CEO’su İhsan TAŞER ise “Yabancı firmalara gösterilen müsamaha yerli firmalara gösterilse, onlara uygulanan ödeme disiplini yerli firmalara da uygulansa sorun kalmaz” şeklinde konuştu.

MÜSİAD Bilişim TÜİT Programı, MÜSİAD Milli Bilişim Ödülleri’nin takdimi ve günün anısına binaen fotoğraf çekimleriyle son buldu.

 

EN