MÜSİAD Ankara Geleneksel İftarında Siyaset, Bürokrasi ve İş Dünyası Bir Araya Geldi

10 Haziran 2017

Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği Ankara Şubesi’nin düzenlediği, siyasetten, bürokrasiden, iş dünyasından birçok misafirin ağırlandığı Geleneksel İftar Programı ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile bürokrasiden ve iş dünyasından temsilciler katılım gösterdi.

 


Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, ‘’Böylesine güzel bir tabloda siz değerli dostlarımızla bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum’’ diyerek konuklara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 


Yeni bir dünyanın, Yeni bir Türkiye’nin ve hatta yeni bir medeniyetin ihyası ve inşası için çalışmanın herkesin birinci görevi olması gerektiğini belirten Erdal, ‘’Bulunduğumuz konuma göre, gideceğimiz yolu, sorumluluklarımızı ve görevlerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Hem bireyler olarak, hem de kurumlar olarak yapmalıyız bunu. Başkalarının değişmesini beklerken ve isterken, biz de kendimizi değiştirmeliyiz. Sadece bir işadamları derneği olmak yetmez; aynı zamanda bir okul gibi de olmalıyız. Ahlaki ve insani sorumluluklarımızı da öğrenmeli ve öğretmeliyiz bu okulda’’ dedi.
Ramazan ayının bereketinin hayatın her safhasında yaşanmasının önemine vurgu yapan Erdal sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Helal rızık talep ederek, cömertlikten vazgeçmeden, Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’nin ‘Helalinden kazanıp, ondan fakirlere cömertçe veriniz’ cümlesi mucibince yaşamalıyız. Bu heyecan ve umutla, bundan sonraki süreçte, bugünden geleceğe daha güzel izler bırakacağımızdan hiçbir kuşkum yok.
Mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz bu günlerde, ülkemizde, bölgemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında yaşanan, bizim de yakinen takip etiğimiz hadiseler; birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde daha çok kenetlenmemiz, daha çok çalışmamız ve daha çok üretmemiz gerektiğini bir kez daha göstermiştir’’

 


MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal’ın ardından konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle hedeflerine daha fazla odaklanacağını, dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olma hedefi için altyapısı sağlam bir ekonomi gerektiğini söyledi. Kaan, Körfez ülkelerinin Katar'a yönelik uygulamalarının "yanlış" olduğunu ifade ederek, söz konusu ülkelerin sağduyulu şekilde bu yanlıştan bir an önce dönmeleri gerektiğini ifade etti. Kaan, "MÜSİAD olarak kardeş ülke Katar'ın yanındayız. MÜSİAD olarak bölgeyle yakın ilişkiler içindeyiz. Bu ilişkileri artırarak sürdüreceğiz. MÜSİAD olarak ilk ziyaretimizi Katar'a yapmak niyetindeyiz. Bölgede bulunan diğer ülkelerle de çok iyi ikili ilişkilere sahibiz ve bunu artırarak sürdüreceğiz. Daha aktif olacağız." şeklinde konuştu. 
Kaan, “Ramazan- ı Şerifin bu güzel akşamında iftar organizasyonumuzla bizi bir araya getiren Ankara Başkanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese, değerli yönetim kurulu üyelerime ve teşrif eden kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyorum Allah ramazanı layıkıyla yaşayıp bayrama hayırla ulaşmayı nasip eylesin. “ diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

Konuşmasını yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bu güzel iftarda bu güzide topluluğu bir araya getirdiklerinden dolayı yönetimleriyle birlikte tebrik ediyorum ve teşekkürlerimi sunuyorum şeklinde sözlerine başlayarak “Ramazan bir diğerinin derdi ile dertlenme ayı, Ramazan’ın bir güzelliği de dostlarla bir araya getiriyor. Bu akşam sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum.” Şeklinde sözlerine başladı. Türkiye'nin çok güçlü ve büyük bir ülke olduğunu ifade eden Zeybekci, darbe girişiminin hemen ertesinde bütün ekonominin ayakta durduğunu söyledi. Zeybekci, Türkiye'nin felaket tellallarının beklediği hiçbir olumsuzluğu yaşamadığına işaret ederek, güçlü ve sağlam ekonomi ile güçlü bütçe disiplininin bunu sağladığını vurguladı.
Bu yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarının 12 Haziran'da açıklanacağını belirten Zeybekci, "Cumhurbaşkanımızın bize verdiği yeni slogan 'Mazeret yok, yola devam.' İlk çeyreği muhtemelen, büyük bir ihtimalle yüzde 4'ün oldukça üzerinde bir büyümeyle kapatacağız. Gerek IMF, gerek Dünya Bankası, gerek diğer kurum ve kuruluşlar Türkiye'nin büyümesiyle ilgili en üst düzeyde iyileştirmeler yapıyorlar. İyileştirmeleriyle bile bizi yakalayamayacaklar. 2017 yılı inşallah ihracatta Orta Vadeli Programdaki 153 milyar doların çok üzerinde, hatta 155 milyar doların da üzerinde, muhtemelen tarihi zirve olan 157,6 milyar doların da üzerine çıkmaya gayret ediyoruz. Büyümede de olması gereken yer, yüzde 5'in üzerinde bir büyüme 2017 yılı içinde reel sektör eliyle yapacağız. Siz yoksanız Türkiye'de hiçbir şey yoktur. Devlet ve kamu eliyle büyüme dönemleri artık bitti. Sakın ola ki 2017 yılında, yapacak çok şeyimiz var." diye konuştu.

 


İftar programı sonunda MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal tarafından, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a, MÜSİAD Başkanı ve Abdurrahman Kaan’a, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’e, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan’a ve 64. Hükümet Çevre ve Şehircilik Bakanı Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı’ya günün anısına binaen hediyeler taktim edildi.

 

 

EN