Erbil Temsilcilik Açılışına Ankara Şube'sinden Yoğun Katılım

03 Mart 2014

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde temsilcilik açtı.

MÜSİAD Temsilciliğinin açılışı Erbil'deki Dedeman Otel'de düzenlenen bir resepsiyonla duyuruldu. Geceye MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı, Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, IKBY Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Erbil Valisi Nevzat Hadi, MÜSİAD üyesi işadamları ile bölgedeki Türk ve Kürt iş adamları katıldı.

 

Açılışa MÜSİAD Ankara Şubesi adına Şube Başkanı İlhan Erdal başta olmak üzere, Ankara Şube Kurucu Başkanı Hüdaverdi Çakır, Başkan Yardımcıları Nuh Acar ve İrfan Güvendi ve Yönetim Kurulu Üyeleri Koray Şanal, Metin İlci, Okan Sönmez ve Mustafa Çalkan katıldılar.

 

Temsilcilik açılışı dolayısı ile düzenlenen gala programında konuşan MÜSİAD Başkanı Olpak, çözüm sürecinin meyvelerini almaya başladıklarını dile getirerek bu sürecin sadece doğu ve güneydoğu için değil tüm Türkiye için huzur ve istikrarın devamı anlamına geldiğini kaydetti.

Olpak ayrıca, Türkiye ile Irak halkının her zaman yakın dost olduklarını belirterek, “Türk iş adamlarının bölgeye yatırımları, nasıl bir dostluk ve işbirliği içerisinde olduğumuzu göstermektedir” dedi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak yaptığı konuşmada, “Erbil sokaklarında yürürken kendimizi yabancı bir yerde hissetmedik. Erbil, bizim edebi dostumuz aynı zamanda gönül bahçemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle buradayız ve üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. İnşallah Erbil ile İstanbul arasındaki kardeşlik artarak devam edecektir” dedi.

 

“Türkiye Çözüm Süreci’nin Meyvelerini Almaya Başladı”

Olpak, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu, Taksim'deki gezi parkı olaylarına rağmen 2013 yılında Türk ekonomisinin büyümesini sürdürdüğünü belirtti. Çözüm sürecinin meyvelerini almaya başladıklarını dile getiren Olpak, bu sürecin sadece doğu ve güneydoğu için değil tüm Türkiye için huzur ve istikrarın devamı anlamına geldiğini kaydetti.

EN