MÜSİAD Ankara Dış Politikayı Konuştu

22 Şubat 2014

MÜSİAD Ankara Şubesi tarafından düzenlenen eğitim programları kapsamında organize edilen toplantının konuğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı oldu. Türk dış politikası ve dünyadaki ülkelerin vizyonları hakkında bilgi veren Bağcı, “Devletlerin daimi çıkarları vardır. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaşamsal çıkarları vardır ve bu yaşamsal çıkarlar nedeni ile dünyanın her yerinde askerleri bulunmaktadır” dedi.   
Türkiye’nin dünya arenasındaki algısından da söz eden Bağcı, Türk ekonomisinin dünyanın 17. Ekonomisi haline geldiğine değinerek, bu yükselişlin devam etmesi halinde ilk 10’un içine girebileceğini, bu durumun da Türkiye’yi bölgede güçlü bir aktör haline getireceğini söyledi. Bölgedeki dengelere değinen Bağcı, Türkiye’yi bölge de zorlayacak tek faktörün İran olduğunun altını çizdi ve “İran’ın demokratikleşmesi halinde bölgede önüne geçilemeyecek tek güç olacaktır” dedi.


ÜLKELER ENERJİ İÇİN ALTERNATİFLER ÜRETİYOR
Türkiye’nin büyümedeki en büyük sorununun cari açık olduğuna dikkat çeken Bağcı, konuşmasında, “Türkiye enerji artışında Çin’den sonra dünyada 2. Sıradadır. Dış açığın %68’ini yani 67 milyar doları enerji alımı yüzündendir. Eğer bu olmaz ise Türkiye’nin kazanacağı güç ön görülemez” ifadelerinde bulundu. Enerji sorununun tüm dünyada egemen olduğuna değinen Bağcı, pek çok ülkenin bu açığın önüne geçmek adına alternatifler ürettiğini, ABD’nin bu konuda yaptığı çalışmalar neticesinde “Kaya gazı” madenini bulduğunu ve bu şekilde uzun bir süre Orta Doğu coğrafyasının petrollerine ihtiyaç duymayacağını dile getirdi.  

EN