MÜSİAD Ankara Enerji Sektörünü Masaya Yatırdı

22 Mayıs 2014


 

Müsiad Ankara Enerji Sektörünü Masaya YatırdıMÜSİAD ANKARA ENERJİ SEKTÖRÜNÜ MASAYA YATIRDI

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltılı toplantıların konuğu, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş (TETAŞ) Genel Müdürü Münib Karakılıç oldu. MÜSİAD Ankara Şube Kurumsal İlişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı Ercan Poyraz başkanlığında Şube Merkezinde gerçekleşen toplantıya Teşkilatlanmadan sorumlu Başkan Yardımcısı İrfan Güvendi ve üyeler katıldı.
 

 

ENERJİDE EN ÖNEMLİ KATKI TASARRUF İLE SAĞLANACAKTIR

 

Türkiye’deki enerji üretimi ve çeşitliliği konularına değinen Karakılıç, enerji alanında sağlanacak katkıların en başında tasarruf geldiğini ve bunun için de her bir bireyin bilinçlenmesi gerektiğini söyledi. ilk okullardan itibaren her vatandaşa tasarruf bilincinin aşılanmasının önemine dikkat çeken Karakılıç, “Evlerde kullanılan elektrik miktarı kişi başı 3000 watt  seviyelerine ulaştı. 2023 hedefi ise 6000 watt. Enerji harcamalarında sağlanacak tasarruf sayesinde %15 gibi bir oranda kazanç sağlanabilir” dedi.
 

 

HER YIL BİR BİRECİK BARAJI HEDİYE

Başta Diyarbakır olmak üzere Doğu Anadolu’da var olan kaçak elektrik kullanımının önüne geçilmesinin ciddi katkılar sağlayacağına da değinen Karakılıç, “Diyarbakır ve Doğu Anadolu’da meydana gelen kaçakların önlenmesi halinde, her yıl bir Birecik Barajı kapasitesi kadar enerji gideri de engellenmiş olacak ve ülkemiz her yıl bir baraj hediye almış sayılacaktır” dedi.

Enerjide En Önemli Katkı Tasarruf

DOĞALGAZ KULLANIMI AZALIYOR

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine vurgu yapan Karakılıç, bu alanlarda yapılan atılımlar sayesinde doğalgaza olan bağımlılığın giderek azaldığını rakamlarla açıkladı;

“Rüzgardan ve Güneşten yararlanarak kurulan enerji santralleri gün geçtikçe artıyor. Türkiye hem rüzgar hem de Güneş enerjisini maksimum düzeyde kullanabilecek şartlara sahip bir ülke. Son yıllarda Konya, Antalya ve Çanakkale gibi illerimizde yapılan yenilenebilir enerji yatırımları sayesinde doğalgaz kullanım miktarı %60’tan, %43 seviyelerine düştü. Yapılan bu yatırımlar enerjide dışa bağımlılığı azaltacak önemli unsurlardır”

Kurulması gündemde olan nükleer enerji santrallerine değinen Karakılıç, Türkiye’de enerji üretiminin %35’inin Hidroelektrik, %25’inin kömür  %43’ünün ise doğalgaz ile sağlandığını ifade ederek, nükleer enerji santrallerinin bu noktada önem arz ettiğini söyledi. Kurulmak istenen iki adet nükleer enerji santralinin 9800 megawatt enerji üretmesinin planlandığını söyleyen Karakılıç, nükleer enerjinin en temiz ve karlı üretimlerden biri olduğunu da ifade etti. 

Toplantı sonrasında plaketini MÜSİAD Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ercan Poyraz’ın elinden alan TETAŞ Genel Müdürü Münib Karakılıç, organizasyondan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm katılımcılara ve MÜSİAD ailesine teşekkürlerini bildirdi. 

 

Doğalgaz Kullanımı Azalıyor
 

 

 

EN