Müsiad Ankara, Letonyalı İş Adamlarını Ağırladı

17 Nisan 2014

Ticaret hacmimizi arttırmalıyız

 

 Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve beraberindeki heyetin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaretinin ardından heyette bulunan Letonya Yatırım ve Kalkınma Ajansı (LIAA) Yöneticisi Andris Ozols, Letonya Ulaştırma Bakanı Danışmanı Kaspars Briskens ve beraberlerindeki Letonyalı iş adamları MÜSİAD tarafından organize edilen Türkiye-Letonya İş Forumuna katıldı.

Ankara Sheraton Otel’de MÜSİAD Ankara ev sahipliğinde düzenlenen forumda konuşma yapan MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, 1925 yılından itibaren iki ülke arasında ticari ilişkilerin devam ettiğine değinerek her iki ülkenin de kriz dönemlerinde sıkıntılar yaşamasına karşın, son yıllarda ciddi bir büyüme eğilimi gösterdiğine değindi.

Letonya ve Türkiye’nin ekonomik anlamda benzer süreçler yaşadığına değinen Erdal, “2008 dünya krizine kadar Letonya ciddi bir büyüme yakalamış, gelen yatırımlar ve ekonomik gelişmeler sonrasında büyüme rakamlarında artış görülmüştür. Ancak yaşanan dünya ekonomik krizinin ardından sonra büyüme durmuş ve hatta gerileme yaşanmıştır. Şimdi ise Letonya ekonomisinin tekrar canlandığını gözlemliyoruz.

 Türkiye de benzer bir biçimde 2009 yılında yaşanan gerilemeyi telafi ederek önemli ölçüde büyüme eğilimi göstermiştir. Her geçen yıl artan büyümeye bakıldığı zaman dünyada pek çok ülkenin sıkıntılarla geçirdiği 2013 yılında Türkiye’nin %4’lük bir büyüme kaydetmesi de bu olumlu gelişmelerin en önemli kanıtıdır” diye konuştu.

İki ülke arasındaki yatırım rakamlarına da değinen Erdal, son 10 yılda, Letonya tarafından ülkemize yapılan yatırımların kişi başına 1,13 $ olduğunu, Türk işadamlarının da, Letonya’da kişi başına 2,5 $’lık yatırım yaptığını söyledi. iki ülke arasındaki ticaret hacminin 300 milyon $ seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Erdal bu rakamın 90 yıllık ticari ilişkiye sahip iki ülke için yeterli olmadığını dile getirdi.

 

 

 

İşbirliği İki Ülkeyi Güçlü Kılacaktır

 

Letonya ile Türkiye arasında geliştirilecek iş birliklerinin her iki ülke açısından da önemli olduğunun altını çizen Erdal, “Kurulacak ortaklıklar sayesinde iki tarafta güçlenerek büyüme kaydedecektir. Bu ortaklıklar ülkelerin ihracat rakamlarına etki edecek ve ülke ekonomilerine katkı sağlayacaktır. Bu sebeple düzenlenmiş olan iş forumu önem arz etmektedir. Atılmış olan bu adım için gayret gösteren ve burada bulunan tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

 

 

Olpak: “Huzur Güven ve Pozitif İstikrar”

 

Forumda konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak İş dünyasının devletlerden ve hükümetlerden beklentilerinin huzur ve güven ortamı olduğuna değinerek, son 11 yılda Türkiye’nin bu güven ortamına kavuştuğunun altını çizdi.

Türkiye’nin güven ve istikrarı yakaladığına değinen Olpak şöyle konuştu; “Bir ülke, işadamlarından, daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, sosyal gelişime daha fazla katkı bekler. Biz işadamlarının bunları yapabilmek için bekledikleri ise; Huzur, Güven, Pozitif İstikrar, Hızlı ve Adil İşleyen bir Hukuk Sistemi'dir. Memnuniyetle söyleyebiliriz ki, ülkemizde son 11 yılda, Siyasi İstikrarla beraber gelen Ekonomik İstikrar ve hedeflerin yakalanmasıyla elde edilen Güven Ortamı, 1 yılı aşkın bir süredir devam eden Çözüm Süreci ve Demokratikleşme Paketiyle birlikte, geleceğe daha güvenle bakıyoruz”

 Ozols: “Ticari ve Coğrafi Olarak Köprü Konumundayız”

 

Forumda söz alan Letonya Yatırım ve Kalkınma Ajansı (LIAA) Başkanı Andris Ozols, ülkelerinin küçük olduğunu bildiklerini ancak kendilerini bir köprü olarak gördüklerini söyledi.

Yaşanan ekonomik kriz öncesinde ciddi bir büyüme kat etmelerine rağmen, kriz döneminde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Ozols, “

Ülkemiz ekonomik krizde o kadar ağır bir yara aldı ki o dönemlerde yüzde 11-12 büyüme gösteriyorduk. Bir yıl içinde büyümede yüzde -18'lere kadar geriledik. Ancak yapısal değişikliklerle yeniden hızlı büyümeye başladık” dedi.

Türkiye ile karşılıklı kazan-kazan ilişkisi istediklerini vurgulayan Ozols, makine, ilaç ve iletişim teknolojileri gibi alanlarda ciddi bir birikime sahip olduklarını ve bu alanlarda iş birliğine hazır olduklarını dile getirdi.

Briskens: “Letonya Bir Platformdur”

Forumda kısa bir sunum yapan Letonya Ulaştırma Bakan Danışmanı Kaspars Briskens, Letonya’nın refah düzeyi yüksek pek çok komşusu olduğunu belirterek, “Letonya, Rusya, Avrupa ve İskandinav ülkelerine yakın olan bir konumdadır. Bu anlamda geniş pazarlara geçiş yapmak adına önemli bir platformdur. Türkiye, Letonya ile başlatacağı ticari ilişkiler neticesinde bu ülkelere de kolaylıkla erişim sağlayacak ve lojistik olarak Letonya’dan yararlanabilecektir” diye konuştu.

Düzenlenen programın ardından her iki ülkeden iş adamları, Tarım, makine, bilişim ve eğitim başta olmak üzere pek çok alanda kurulacak ortaklıklar için masaya oturdu.  

EN