TASARRUF VE ÜRETİME DAYALI GÜÇLÜ BİR EKONOMİ TESİS ETMELİYİZ

11 Mart 2019

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun, (TÜİK) geçen yıla ilişkin gayrisafi yurt içi hâsıla (GSYH) sonuçlarının açıklamasından sonra Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Başkanı Hasan Basri Acar, yazılı bir açıklamada bulunarak 2018 yılı büyüme verilerini ve Türkiye ekonomisinin geldiği son durumu değerlendirdi.

Başkan Hasan Basri Acar, enflasyon oranındaki düşüş eğiliminin alınan tedbirlerle olumlu yönde seyrettiğini dile getirerek, “2018 yılında, GSYH’da  (Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla) meydana gelen %2.6’lık artış oranı ile geçen yılın dördüncü çeyreğinde %3 oranında daralma göstermiştir. Buna rağmen üreticiler, sanayiciler ve ekonomi yönetimi olarak enflasyonla mücadele başta olmak üzere ekonominin yeniden ivme kazanması için milli bir duruşla beraber doğru hamlelerle ticaretin canlı tutulması gerekmektedir. Türkiye ekonomisinin tekrar arzu edildiği istikrarlı ve dengeli büyüme rakamlarına ulaşması için biz iş insanlarına da büyük görevler düşüyor.” diye konuştu.

Son çeyrekte yaşanan daralmaya dikkat çeken Başkan Acar, “Geçtiğimiz dönemlerde ekonomimizdeki hareketlilik, dövizdeki dalgalanmalarla başlayan, daha sonra yüksek faiz ve enflasyon artışına sebep olan gelişmeler, biz iş insanlarını derinden etkilenmiştir. Faizlerin ölçüsüz bir biçimde artması ekonomiye ağır bir maliyet yüklemiştir. Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi, ekonomik büyüme konusunda hükümet kadar duyarlı olması ve bu konuda gereken adımları atması gerekmektedir. Ekonomideki daralma olabilecek en yüksek seviyeye ulaştığından kur hareketliliğinin pompaladığı sorunlar büyüme verilerini etkilemiştir. İlerleyen dönemlerde Yeni Ekonomi Programıyla hayata geçirilecek dengelenme odaklı ekonomi politikalarıyla arzu edilen istikrarlı ve kur baskısından sıyrılmış büyüme rakamlarını hızla yakalayacağımıza inanıyorum” dedi.

TASARRUF VE ÜRETİME ÖNEM VERMELİYİZ
Başkan Hasan Basri Acar, “Olumlu motivasyon, enformasyon toplumunda en gerekli olgudur, birbirimizi motive edip, sağduyulu davranmamız gerekmektedir. Ülke ekonomisine katkı sağlamak adına millet olarak gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve tasarrufa gidilmelidir. Hükümetin de bu tasarrufa öncülük etmesini arzu etmekteyiz. Bu şekilde Türkiye ekonomisine duyulan güveni daha güçlü bir şekilde tesis edebiliriz .” dedi

Yarınlara daha güçlü yürüyen bir ülke olma arzusunun üretmekten geçtiğine inandığını dile getiren Hasan Basri Acar, ayrıca “Bu noktada ülkemizin refahı için bizlere düşen görev, üretimi, ticareti hız kesmeden devam ettirmek, işimize daha güçlü sarılmak, üretmek ve ihracat yapmaktır.” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı. 

 

EN