Skip to content

MÜSİAD Ankara ve Ankara Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

21-05-2021-MöSòAD-ANKARA-ANKARA-öNò-PROTOKOL-12

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara ve Ankara Üniversitesi arasında teori ve pratiği bütünleştirmek, Ar-Ge ve projeler geliştirmek üzere iş birliği protokolü gerçekleştirildi.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara’dan yapılan açıklamada, ülkenin refahı, selameti ve devletin bekası için her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretim alanında da dayanışma içerisinde olmaya gayret ettikleri kaydedildi.

MÜSİAD Ankara Şube binasında düzenlenen imza töreninde, Başkan Hasan Fehmi YILMAZ, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR, MÜSİAD Ankara Başkan Yardımcıları ve Ankara Üniversitesi Toplumsal Katkı Koordinatörü Doç. Dr. Okan EKİM de hazır bulundu.

MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fehmi YILMAZ ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR tarafından imzalanan protokol sayesinde, üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması ve katma değeri yüksek projelerin hayata geçirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Başkan YILMAZ, MÜSİAD Ankara üyesi olarak faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerinin artırılmasında üniversite desteğinin çok kıymetli olduğunu ifade ederek, işbirliği protokolünün hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Nitelikli eleman sorununu çözecek, yenilikçi ve girişimci olan üniversite eğitim politikasında, öğrencinin teorik olarak yetiştirilmesine ek, sahada ve sanayi alanında pratik uygulamalarına da önem verildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlara yer verildi:

“Yönetim ve bilişim sistemleri, bilimsel istatistikler ve nitelikli analiz çalışmaları ile öğrencilerin alanında uzman bir şekilde yetişmesi hedeflenmektedir. Araştırma ve modele yönelik uygulamalar ile kendisini hem bilgi hem de tecrübe olarak geliştiren öğrencilerin ülkemizde sanayinin nitelikli bir şekilde kalkınması, dışa bağlılığın azalması ve ihracatımızın artması için gayret sarf ederek yerli ve milli projeler oluşturacaktır. Bu hususta sanayi ve üniversite camiasına örnek olacak bir şekilde Ankara Üniversitesi ve MÜSİAD Ankara olarak teori ve pratiği bütünleştirmek, Ar-Ge ve projeler geliştirmek üzere iş birliği protokolü gerçekleştirilmiştir.”

Başkan YILMAZ sözlerinin devamında, rekabetçiliğin en temel bileşeni, refah ve zenginliğe ulaşmanın yegâne yolunun, üniversite ile sanayinin işbirliği yaparak ARGE ve inovasyon çalışmalarındaki başarıdan geçtiğini, bu nedenle sanayi ve üniversite işbirliğine büyük önem verdiklerini belirtti. BOŞÇA, bu amaçla ilk olarak OSTİM Teknik Üniversitesi ile güç birliği yaptıklarını ve daha sonrasında diğer üniversiteler ile protokol görüşmelerinin devam ettiğini ve bugün de Ankara Üniversitesi ile gerçekleştirilen protokolden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR ise Ankara Üniversitesi olarak, sanayi kuruluşları ile yakın işbirliği içerisinde olduklarını ve bu işbirliğini geliştirecek projeleri artırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, bu girişimlerinin somut çıktılarını almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Ankara Üniversitesi öğrencilerine protokol kapsamında MÜSİAD Ankara üyesi olan firmalarda staj ve bitirme projeleri yürütebilme imkânı da sağlanacak. Bu protokol ile aynı zamanda MÜSİAD Ankara bünyesinde bulunan firmaların ihtiyaç duyduğu analiz, fizibilite çalışmaları, kümeleme ve mentörlük çalışmaları gibi faaliyetlerde Ankara Üniversitesi’nin teknik ve akademik bilgi birikimi ve tecrübelerinden yararlanılacak.

MÜSİAD ANKARA, MÜSİAD NİĞDE ZİYARETİ

MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz ve beraberindeki heyet, MÜSİAD
Devamı

MÜSİAD ANKARA NİĞDE VALİLİĞİNDE

Niğde Valisi Sayın Cahit Çelik beyi MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan
Devamı

TÜRK KIZILAYI ANKARA ŞUBESİ

Türk Kızılay Ankara Şubesi Başkanı Sayın Mehmet Sılay ve beraberindeki
Devamı